سامانه پیام کوتاه جام جم
پرینت

نام وزارتخانه جدید دولت چیست ؟

جمعه 23 اردیبهشت 1390 ، ساعت 21:57 - کد: 34005
معاون پارلماني رئيس‌جمهور بر همين اساس متذكر شد: دولت هفته آينده لايحه شرح وظايف وزارتخانه‌هاي مسكن و راه را به عنوان "وزارت امور زيربنايي " با قيد فوريت به مجلس ارائه مي‌دهد و هر زمان كه مجلس كار خود را شروع كرد، مي‌تواند بررسي اين لايحه را در اولويت كار خود قرار دهد.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور از ارائه لايحه مربوط به وظايف وزارتخانه‌هاي مسكن و شهرسازي و راه و ترابري با عنوان "وزارت امور زير بنايي " به مجلس در هفته آينده خبر داد.

به گزارش 3 نسل حجت‌الاسلام سيد محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون پارلماني رئيس‌جمهور در گفت‌وگو با فارس از ارائه لايحه مربوط به وظايف وزارتخانه‌هاي مسكن و شهرسازي و راه و ترابري با عنوان "وزارت امور زير بنايي " به مجلس در هفته آينده خبر داد و گفت كه جزئيات اين لايحه به زودي اعلام مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به اصل موضوع ادغام وزاتخانه‌ها، گفت: اصل ادغام‌ها يك هدف بسيار عالي و مشترك و مورد توافق مجلس و دولت است كه آن هدف كوچك‌سازي دولت و كاهش تعدا وزارتخانه‌هاست كه در ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه كشور آمده است.

معاون رئيس‌جمهور در امور مجلس همچنين ابراز اميدواري كرد كه مجلس و دولت در زمينه ادغام وزارتخانه‌ها با توافق و تفاهم پيش روند تا به آن هدف اصلي كه كوچك‌سازي دولت است.

وي اضافه كرد: قانون مصوب مجلس در ماده ۵۳ برنامه پنجم توسعه كشور كه در آن مقرر شده تعداد وزارتخانه از ۲۱ به ۱۷ وزارتخانه كاهش يابد، يك هدف عالي و بلند در كوچك‌سازي دولت است كه اين حكم با توافق نمايندگان مجلس و دولت براي رسيدن به اصلي‌ترين هدف كه ادغام وزارتخانه‌هاست، انجام مي‌شود.

حجت‌الاسلام ميرتاج‌الديني همچنين يادآور شد: اين موضوع نبايد فداي حاشيه‌هاي ايجاد شده در اطراف ادغام‌ها باشد و نبايد ما را از رسيدن به اصلي باز دارد، چرا كه اين هدف بعد از ۱۰ سال به اجرا نزديك شده است و هم‌اكنون زمينه براي اجراي آن و رسيدن به اين هدف كاملاً مهياست.

وي با تأكيد بر اينكه اصل موضوع كه "كوچك‌سازي دولت " است، مورد توافق مجلس و دولت است، گفت: مجلس و دولت درباره نحوه و شكل ادغام وزارتخانه‌ها با تفاهم، همفكري و در چارچوب قانون اساسي و قوانين پيش خواهد رفت.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور بر همين اساس متذكر شد: دولت هفته آينده لايحه شرح وظايف وزارتخانه‌هاي مسكن و راه را به عنوان "وزارت امور زيربنايي " با قيد فوريت به مجلس ارائه مي‌دهد و هر زمان كه مجلس كار خود را شروع كرد، مي‌تواند بررسي اين لايحه را در اولويت كار خود قرار دهد.

به گفته وي، با توجه به محدوديت‌ زمان در موضوع وزارت راه، به همين دليل ابتدا اين لايحه از وزارتخانه‌هاي ادغام شده به مجلس ارائه مي‌شود و وزارتخانه‌هايي نيز كه موضوع ادغام آنها مطرح است، طي ۳ ماه آتي اقدامات لازم براي آنها انجام مي‌شود.

حجت‌الاسلام ميرتاج‌الديني كه سابقه دو دوره نمايندگي مجلس و عضويت در هيئت رئيسه پارلمان را نيز در كارنامه سوابقش دارد، در ادامه در خصوص ادغام وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو، گفت: موضوع تشكيل "وزارت انرژي " در كشور همواره مطرح بوده و اين طرحي است كه كارشناسان از گذشته روي آن نظر داشتند و حتي كميسيون انرژي مجلس هم دنبال آن بوده است.

وي با بيان اينكه وزارتخانه‌هاي نيرو و نفت در وزارتخانه‌اي به نام "وزارت انرژي " متمركز مي‌شوند، عنوان كرد: بسياري از كارهاي وزارت نفت و نيرو در امور تصدي‌گري است و بر اساس اصل ۴۴ واگذار شده‌اند يا مي‌شوند، بنابراين كارهاي اين دو وزارتخانه كه در وزارتخانه واحدي متمركز مي‌شوند، عمدتاً مربوط به امور حاكميتي در بخش نفت و نيرو خواهد بود و به عنوان مثال پالايشگاه‌‌ها و پتروشيمي‌ها در چارچوب اصل ۴۴ از وزارت نفت منفك مي‌شوند، بنابراين اين يك كار كارشناسي شده از گذشته است كه وزارت نيرو و نفت در هم ادغام شوند تا "وزارت انرژي " تشكيل شود.

حجت الاسلام ميرتاج‌الديني در خاتمه گفت: اگر محتواي ادغام وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو به خوبي مشخص شود، بسياري از مخالفت‌ها كنار مي‌رود و معلوم مي‌شود كه يك كار كارشناسي شده و در راستاي كوچك‌سازي دولت و سياست‌هاي كلان نظام است.