سامانه پیام کوتاه جام جم
پرینت

لاپاراسکوپی در جراحی زنان از درد و خونریزی می‌ کاهد

پنج شنبه 26 آبان 1390 ، ساعت 10:18 - کد: 18147
فلوشیپ لاپاراسکوپی سرطان زنان گفت: کیست‌های تخمدان، انواع نازایی و حتی رحم‌هایی که فیبروم دارند را می توانیم با ایجاد روزنه برداریم و فرد بدون داشتن خونریزی یا درد زیاد، ۶ ساعت پس از جراحی مرخص شده و پس از یک هفته می‌‌تواند به اجتماع یا کارش برگردد.

فلوشیپ لاپاراسکوپی سرطان زنان گفت: کیست‌های تخمدان، انواع نازایی و حتی رحم‌هایی که فیبروم دارند را می توانیم با ایجاد روزنه برداریم و فرد بدون داشتن خونریزی یا درد زیاد، ۶ ساعت پس از جراحی مرخص شده و پس از یک هفته می‌‌تواند به اجتماع یا کارش برگردد.

به گزارش قشم دیلی، شهلا چایچیان در گفت‌وگو با فارس در مورد لاپاراسکوپی توضیح داد: لاپاراسکوپی یکی از جدیدترین روش‌های جراحی است. بشر قرن‌هاست که اعمال جراحی انجام می‌دهد ولی لاپاراسکوپی انجام عمل جراحی بدون ایجاد شکاف روی بدن است و دانشمندان سعی کردند حفرات بدن را در اعمال جراحی ببینند تا کمتر برای جراحی بدن را بشکافند.

* انجام نخستین عمل لاپاراسکوپی در دهه ۱۹۳۰

وی تصریح کرد: در دهه ۱۹۳۰ لاپاراسکوپی به روش نوین ابداع و با کمک نور برای بستن لوله‌های رحمی در شکم انجام شد و در دهه ۱۹۷۰ این روش رشد خیلی زیادی کرد و امروزه در رشته زنان می‌‌توانیم کیست‌های تخمدان، انواع نازایی و حتی رحم‌هایی که فیبروم دارند را با ایجاد روزنه نیم تا یک سانتی که روی شکم ایجاد می‌شود برداریم و فرد بدون داشتن خونریزی یا درد زیاد جراحی و ۶ ساعت پس از جراحی مرخص می‌شود و پس از یک هفته می‌‌تواند به اجتماع و یا کارش برگردد.

چایچیان افزود: در سال ۱۹۹۰ میلادی لاپاراسکوپی برای سرطان پیشنهاد شد چرا که درمان سرطان مشکل‌تر از درمان‌های عادی است و به واسطه چسبندگی‌هایی که ایجاد می‌شود مجبوریم برای تشخیص و درمان بیماری پشت حفره صفاق کار کنیم و عقده‌های لنفاوی که به عروق اصلی بدن و اعصاب مهم بدن چسبیده‌اند را جدا کنیم که این کار نیاز به تجربه کافی و تجهیزات بهتر نیاز دارد.

* تراش عقده‌های لنفاوی برای تشخیص سرطان با لاپاراسکوپی

فلوشیب لاپاراسکوپی اذعان داشت: عقده‌های لنفاوی در طول عروق بدن وجود دارند که کار کردن روی آنها خیلی خطرناک است. ما آنها را از روی اعصاب عروق می‌تراشیم و بر می‌داریم و پاتولوژیست از روی نمونه‌ها مشخص می‌کند که آیا این قسمت‌ها گرفتار بیماری شده‌اند یا خیر و به نظر می‌رسد با این روش می‌توانیم مرحله بیماری را تشخیص بدهیم.

* لاپاراسکوپی از پیشرفت سریع سرطان می‌کاهد

این متخصص زنان و زایمان گفت: این روش تا حدی اثرات درمانی هم برای بیمار دارد و از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری می‌کند. از این رو برداشتن عقده‌های لنفاوی جزوی از عمل‌های سرطان محسوب می‌شود.

وی در مورد جایگاه لاپاراسکوپی در ایران گفت: به نظر می‌رسد که این رشته در ایران هم پا می‌گیرد و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم به خانم‌های ایرانی با این روش جراحی کمک شایانی کنیم.